Colorlight LED är en ledande leverantör av livfulla, högpresterande LED-displayer. Idag kommer Doitvision att vägleda dig genom Colorlights kärnprodukter och tekniska specifikationer. Vi hjälper dig att välja det perfekta styrsystemet för projektet.
Vad är Colorlight LED-systemet?

Företaget grundades 2012 och specialiserar sig på videobehandling och -kontroll. De erbjuder hårdvara och mjukvara för applikationer som evenemang, scener och smarta städer. Med över 600 anställda, inklusive 200 FoU-ingenjörer, erbjuder Colorlight innovativa och pålitliga produkter globalt.
Colorlight-systemets kärnprodukter
videoprocessor
Videosplicer
U9Max
U9 Max är en högpresterande videoskarvare för ultra-HD-skärmar. Den stöder 4K@60Hz-ingångar, sömlös växling och flerskärmslayouter. Med en laddningskapacitet på upp till 9 miljoner pixlar är den idealisk för storskaliga evenemang och sändningsstudior med låg latensbehandling och HDR-stöd.
X100 Pro
X100 Pro är bra på komplexa videovägginstallationer, med stöd för 8K-upplösning och flera signalingångar (HDMI, DVI, SDI). Den har avancerad färgkalibrering och en bildfrekvens på 240 Hz. Du kan få smidiga bilder för avancerade applikationer som virtuell produktion och smarta stadsdisplayer.
V8
V8-skarvaren är skräddarsydd för medelstora skärmar och hanterar upp till 5.2 miljoner pixlar. Den stöder 4K-ingångar och ger robust färgkorrigering och låg latensbehandling. Därför är den lämplig för konserter och kommersiella skärmar som kräver pålitlig prestanda.
Distribuerade system
DS420 / DS410
DS420 och DS410 är distribuerade system för storskaliga LED-nätverk. De stöder 4K-videoingångar och upp till 13 miljoner pixlar, med realtidsövervakning och molnintegration. Dessa system är perfekta för smarta stadsprojekt och omfattande digitala skyltnätverk.
DS40 / DS20
DS40 och DS20 erbjuder kostnadseffektiv distribuerad styrning för mindre anläggningar. De stöder 2K- respektive 4K-ingångar och ger sömlös synkronisering av flera skärmar och fjärrhantering via Colorlight Cloud. Så de är idealiska för detaljhandels- och evenemangsapplikationer.
Supervideoprocessorer

Z8t
Z8t-processorn stöder en bildfrekvens på 240 Hz och HDR, och hanterar upp till 13 miljoner pixlar. Den har ST2110 för sändningsapplikationer och ultralåg latens. Därför är den ett utmärkt val för liveevenemang och avancerad virtuell produktion.
Z6 PRO-G2
Z6 PRO-G2 levererar 4K@60Hz-bearbetning med 10-bitars färgdjup och 8.85 miljoner pixlar. Med avancerad bildsammanfogning och färghantering är den lämplig för storskaliga visningar på arenor och utställningar.
Z5/Z4 Pro
Z5 och Z4 Pro är mångsidiga processorer som stöder 4K-ingångar och upp till 5.2 miljoner pixlar. De erbjuder höga bildfrekvenser (120 Hz) och infi-bit gråskaleförfining för scenframträdanden och kommersiell skyltning.
Professionella videoprocessorer
VX20
VX20 stöder 4K@60Hz-ingångar och en kapacitet på 13 miljoner pixlar. Med nätverks- och optiska utgångar är den designad för storskaliga skärmar på konferenser och liveevenemang.
VX10/VX6
VX10 och VX6 är kompakta processorer för medelstora skärmar, med stöd för 4K- respektive 2K-ingångar. De erbjuder låg latensbehandling och hantering av flera skärmar. De är idealiska för uthyrning och scentillämpningar.
40 m/20 m/26 m
Processorerna X40m, X20m och X26m hanterar ultrastora skärmar och stöder upp till 26.2 miljoner, 13 miljoner respektive 15 miljoner pixlar. De har sömlös växling och 4K-ingångar. Därför är den perfekt för arenor och kommersiella komplex.
X20/X8m/X12m/X12
Dessa processorer (X20, X8m, X12m, X12) stöder 4K-ingångar och pixelkapaciteter från 8.85 till 13 miljoner. De erbjuder HDR och låg latensbehandling, vilket gör dem lämpliga för evenemang, studior och digital skyltning med flexibla konfigurationer.
X7 / X6
X7 och X6 hanterar stora skärmar med upp till 8.2 miljoner pixlar. De stöder flera ingångar (DVI, HDMI, SDI) och ger sömlös växling och högkvalitativ utdata för konserter och sändningsapplikationer.
4 m/2 m
X4m och X2m är kompakta lösningar för små till medelstora skärmar, med stöd för 2K-ingångar och upp till 2.6 miljoner pixlar. De ger kostnadseffektiv prestanda för detaljhandels- och reklamdisplayer.
LED-styrsystem

Avsändarkort (S20/S20F, S6F/S4/S2)
Sändarkorten S20/S20F, S6F, S4 och S2 stöder 4K- och 2K-ingångar med kapaciteter upp till 8.85 miljoner pixlar. De stöder höga uppdateringsfrekvenser (upp till 3840 Hz) och dataöverföring med låg latens för realtidskontroll av visningen vid evenemang och skyltar.
Receiving Cards (5G Series, i10/i9+/i8/i5+, K10/K9+/K8/K5+, E320Pro/E320, E120/E80, 5A-75E/5A-75B)
Colorlights mottagarkort, inklusive 5G-serien (i10, i9+, i8, i5+), K-serien (K10, K9+, K8, K5+), E-serien (E320Pro, E320, E120, E80) och 5A-serien (5A-75E, 5A-75B), stöder höga uppdateringsfrekvenser (upp till 7680 Hz) och 18-bitars gråskala. De ger exakt ljusstyrka och färgkalibrering för livfulla skärmar.
Tillbehör (H10FiX/H10FN/H10FN2/H2F, Övervakningstillbehör)
Fiberomvandlarna H10FiX, H10FN, H10FN2 och H2F stöder höghastighetsdataöverföring (2.5 Gb/s) med 10 RJ45-portar. Den är idealisk för storskaliga installationer. Övervakningstillbehör ger realtidsdiagnostik för temperatur, spänning och signalstyrka, vilket förbättrar systemets tillförlitlighet.
Diagram över belastningsparametrar för Colorlight-systemet
| Produktnamn | Funktionella funktioner |
|---|---|
| X1 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 1.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 HDMI, 2 DVI, stöder skalning, lokal/global växling |
| X2S huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 1.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 HDMI, 2 DVI, stöder skalning, lokal/global växling |
| X2 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 1.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 SDI, 1 HDMI, 1 DVI, 1 VGA, 1 CVBS; stöder skalning, lokal/global växling |
| X3 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 2.6 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 HDMI, 2 DVI; stöder skalning, lokal/global växling |
| X4S huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 2.6 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 HDMI, 2 DVI; stöder skalning, lokal/global växling |
| X4 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 2.6 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; 1 SDI, 1 HDMI, 1 DVI, 1 VGA, 1 CVBS; stöder skalning, lokal/global växling |
| X6 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 3.9 M, maxbredd: 8192, maxhöjd: 4096; 1 SDI, 1 HDMI, 2 DVI, stöd för 3-skärmsutgång, trådlös projektion som tillval, USB-uppspelning |
| X7 Huvudstyrenhet | Totalt antal pixlar: 5.2 M, maxbredd: 8192, maxhöjd: 4096; 1 SDI, 1 HDMI, 2 DVI, stöd för 3-skärmsutgång, trådlös projektion som tillval, USB-uppspelning |
| X8 Huvudstyrenhet | 2U-chassi, 4 DVI, 2 SDI; max bredd eller höjd: 8192 pixlar; max 3840*2160@60Hz, stöd för anpassad upplösning, stöd för 7 skärmar; anpassningsbar X8-B med 8 DVI-ingångar, X8-C med HDMI 2.0-ingångar |
| X16 Huvudstyrenhet | 2U-chassi, 1 HDMI 2.0, 4 DVI, 2 SDI; max bredd eller höjd: 8192 pixlar; max 3840*2160@60Hz, stöd för anpassad upplösning, stöd för 7 skärmar; anpassningsbar X16-B med 8 DVI-ingångar, X16-C med dubbla HDMI 2.0-ingångar |
| V8 Multiskärmsdelare | Korttyper för enkelsignalsingång/utgång (ett kort, två kanaler, två lager): HDMI/DVI/VGA/SDI/HDBaseT; korttyper för ingång/utgång (ett kort, två kanaler, fyra lager): HDMI/DVI/VGA/SDI/HDBaseT; korttyper för ingång/utgång (ett kort, en kanal): HDMI2.0 4K@60Hz/DP1.4 4K@60Hz |
| S6F-sändare | Totalt antal pixlar: 2.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; tillagda 4 fiberoptiska portar för kommunikation, HDMI LOOP-utgång, 6 nätverksportutgångar |
| S4-sändare | Totalt antal pixlar: 2.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 2560; DVI/HDMI dubbelingång, HDMI LOOP-utgång |
| S2 Bare Card | Totalt antal pixlar: 1.3 M, maxbredd: 2560, maxhöjd: 2560; PCI-E-kortplats |
| 5A-75E-mottagare | Enkelt kort stöder 256*512-laddning; maxbredd 32 för 128 skanningar, stöder ljusstyrka och färgkorrigering inom 256×256, 16 HUB75-gränssnitt |
| 5A-75B Mottagare | Ett enda kort stöder 128*512-laddning; stöder ljusstyrka och färgkorrigering inom 128*512, 8 HUB75-gränssnitt |
| i5A-mottagarkort | Enkelt kort stöder 128*512-laddning; stöder ljusstyrka och färgkorrigering inom 128*512, dubbla 50P-gränssnitt |
| C2LCD nätverksspelare | HDMI-utgång, 1080p-signal; U-disk, WiFi, LAN, WAN, synkron/asynkron |
| C3 spelare | Totalt antal pixlar: 650K, maxbredd: 4096, maxhöjd: 1536; LAN, U-disk |
| C4 spelare | Totalt antal pixlar: 650K, maxbredd: 4096, maxhöjd: 1536; U-disk, WiFi, LAN, WAN |
| C6 spelare | Totalt antal pixlar: 1.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 1536; U-disk, WiFi, LAN, WAN, synkron/asynkron |
| C7 spelare | Totalt antal pixlar: 2.3 M, maxbredd: 4096, maxhöjd: 1536; U-disk, WiFi, LAN, WAN, synkron/asynkron |
| CM20 /4G-modul | Inhemsk 4G-modul med komplett nätverk, kompatibel med C1/C4/C6/C7/C8 |
| CM25 /4G-modul | Internationell 4G-modul med full nätverksfunktion, kompatibel med C1/C4/C6/C7/C8 |
| IM9 multifunktionskort | Multifunktionskort, stöder fjärrstyrning av strömförsörjning, utökad omkoppling, ljudöverföring, temperaturkontrollomkoppling, automatisk ljusstyrkejustering, extern sond |
| SSR-TEMP Temperatursensor | Compatible with IM9/C1/C4/C6/C7/C8 |
| SSR-RÖK Röksensor | Compatible with IM9/C1/C4/C6/C7/C8 |
| SSR-PM luftkvalitetssensor | Compatible with IM9/C1/C4/C6/C7/C8 |
| SSR-NOISE Brussensor | Compatible with IM9/C1/C4/C6/C7/C8 |
| SSR-L ljusstyrkesensor | Compatible with IM9/C1/C4/C6/C7/C8 |
| H2F fiberoptisk sändtagare | Kompatibel med alla produkter, LC-gränssnitt |
| H16F fiberoptisk sändtagare | Kompatibel med alla produkter, LC-gränssnitt |
Jämförelse av Colorlight- och Novastar-styrsystem
| Leverans | Färgljus | Novastar |
|---|---|---|
| Maximal pixelkapacitet | Upp till 26.2 M (x40 m) | Upp till 26M (MX40 Pro) |
| Bildhastighet | Upp till 240Hz (Z8t, X20) | Upp till 480Hz (MX2000 Pro) |
| Latens | Ultralåg, <1 bildruta (Z8t, VX20) | Ultralåg, <1 bildruta (VX6s, MX2000 Pro) |
| Ingångsgränssnitt | HDMI, DVI, SDI, DP (X20, Z8t) | HDMI, DVI, SDI, VGA (VX6s, MCTRL4K) |
| Färgdjup | 10-bitars, HDR-stöd (Z8t, VX20) | 12-bitars, HDR-stöd (MCTRL4K, VX6s) |
| Mjukvara | LEDVISION, iSet, Colorlight Cloud (användarvänlig, molnbaserad hantering) | NovaLCT, NovaStudio (intuitiv, robust kalibrering, molnintegration) |
| Kalibrering | Infi-bit gråskala, avancerad färgkorrigering (5G-serien, Z8t) | Bildmotor 2.0, dynamisk motor (MRV300, VX600) |
| Tillämpningar | Evenemang, studior, smarta städer, kommersiella (Z8t, X20) | Evenemang, detaljhandel, OS, exklusiva displayer (VX6, MCTRL4K) |
| Global support | Starkt, med regionala kontor i USA, Europa och Indien | Omfattande, med 37 filialer globalt |
| Pris | Kostnadseffektiv, prisvärd (X20, S20) | Premium, högre kostnad för avancerade funktioner (MX40 Pro, VX6s) |
Sammantaget är Colorlight lämplig för överkomliga priser och färgbehandling för kommersiella och mellanstora projekt. Novastar är ledande inom avancerade applikationer med överlägsna bildfrekvenser och globalt stöd, men till en högre kostnad.
Slutsats
Från storskaliga evenemang till smarta stadsprojekt erbjuder Colorlight LED-system mångsidiga och högpresterande lösningar för olika displaybehov. Jämfört med Novastar erbjuder Colorlight kostnadseffektiva alternativ med stark färgbehandling. Så det är ett övertygande val för budgetmedvetna kvalitets- och flexibilitetsprojekt. Doitvision, som en professionell tillverkare av LED-displayer , kan utrusta Nova- eller Colorlight-system efter kundens behov. Om du letar efter fjärrkontroll eller tillbehör, eller har konfigurationsfrågor, är du välkommen att kontakta oss.