HEM > LED-skärmar > FIN PITCH LED-DISPLAY: DEN KOMPLETTA KÖPARGUIDEN FÖR AV-INTEGRATÖRER (2026)

LED-skärmar

Uppdaterad september 28, 2026

FIN PITCH LED-DISPLAY: DEN KOMPLETTA KÖPARGUIDEN FÖR AV-INTEGRATÖRER (2026)

Du har ett projekt och ett tomt specifikationsblad. Den här guiden guidar dig genom de 7 besluten mellan dig och ett undertecknat kontrakt – pixelhöjd, COB vs MIP, allt-i-ett vs specialanpassad, faktisk prissättning och hur man verifierar en leverantör innan man binder sig. Skriven av en ingenjör som har byggt dessa väggar i 19 år.

DV

DOIT VISION Ingenjörsteam

15 kärningenjörer · Shenzhen, Kina Senast recenserad:

September 28, 2026

Du har ett projekt och ett tomt specifikationsblad. Den här guiden guidar dig genom de 7 besluten mellan dig och ett undertecknat kontrakt – pixelhöjd, COB vs MIP, allt-i-ett vs specialanpassad, faktisk prissättning och hur man verifierar en leverantör innan man binder sig. Skriven av en ingenjör som har byggt dessa väggar i 19 år.

Key Takeaways
  • Fine pitch-LED (≤P2.5 mm) är rätt kategori när betraktningsavståndet är under 5 m och innehållet innehåller text, data eller behöver sömlös bildåtergivning – inte alla projekt behöver det
  • COB är baslinjen för inomhus-LED år 2026 vid P1.5 och lägre; MIP ökar vid P0.9 och lägre för färguniformitet; SMD förblir relevant vid P1.8–P2.5
  • Hårdvarukostnaden är ≈860–2 500 USD/m² (ex fabrik Shenzhen, endast paneler) beroende på takhöjd och teknik. Signalbehandling, installation och driftsättning lägger till 35–60 % – budget för hela systemet, inte bara panelerna.
  • Verifiera alltid en leverantör med en teknisk checklista med 7 punkter innan du avtalar – LED-chipmärke, drivkretsmodell, kretskortsskikt, nätaggregatscertifiering, skåpstolerans, kalibreringsrapport, reservdelspolicy
01 — Projektomfattning

När behöver ett projekt Fine Pitch LED – och när det inte behöver det

En fin pitch LED-display är vilken LED-panel som helst med direkt visning och en pixeltäthet på eller under 2.5 mm – den punkt där enskilda pixlar blir osynliga för blotta ögat vid typiska inomhusavstånd. Men definitionen ger inget användbart svar för upphandling.

Det som faktiskt spelar roll är om ditt projekt överhuvudtaget hör hemma i den här kategorin. Jag har sett alltför många integratörer spendera P1.5-pengar på en vägg sett från 6 meters avstånd – där en P3 skulle ha sett identisk ut för halva kostnaden. Det motsatta händer också: specificera en P2.5 för ett kontrollrum där operatörerna sitter på armlängds avstånd, och varje sträng SCADA-text ser mjuk ut.

3-frågorsfiltret

Innan du rör vid ett specifikationsblad, svara på dessa tre frågor. Om svaret på alla tre är ja, är du i en svår situation.

  1. Kommer den närmaste tittaren att vara inom 5 meter från skärmen?
    Om din närmaste sittplats är 6 m+ bort, kommer en P3- eller P4-vägg med standardpitch att ge samma upplevda upplösning till en betydligt lägre kostnad. Fin pitch förtjänar sin premie endast när tittarna är tillräckligt nära för att upplösa enskilda pixlar.
  2. Innehåller innehållet statisk text, dataöversikter eller detaljerad grafik?
    Video är förlåtande – en talande person eller varumärkesfilm ser bra ut på P2.9 från 3 meter. Men ett 10-punkters teckensnitt på en finansiell handelsinstrumentpanel på samma avstånd kräver P1.5 eller finare. Om mer än 50 % av ditt innehåll är statisk liten text, flytta en breddgrad finare än vad formeln för visningsavstånd antyder.
  3. Kräver installationen sömlös kakelsättning utan infattningar?
    Om du kan leva med LCD-ramar kan en LCD-videovägg med smal ram till en bråkdel av kostnaden vara lösningen. Men om ramar är en avgörande faktor – sändningsstudior, lyxiga lobbyer, premium styrelserum – är finpitch-LED det enda smidiga alternativet.

Vad som förändrades år 2026

Om du senast specificerade ett projekt med finare pitch var 2024, har landskapet förändrats tillräckligt för att ogiltigförklara vissa gamla antaganden:

COB är nu baslinjen
  • COB har ersatt SMD som standardrekommendation för P1.5 och lägre. Bättre kontrast (10000:1+), bättre dammskydd, längre livslängd i dygnet runt-miljöer.
MIP är den nya utmanaren
  • MIP (Micro LED in Package) har framträtt som den andra stora teknikvägen. Fabriksbaserad färgbinning ger överlägsen enhetlighet. Reparation av enskilda LED-lampor är möjlig. Kostar 20–40 % mer än motsvarande COB.
Allt-i-ett är ett verkligt alternativ
  • Allt-i-ett LED-TV-apparater (108″/135″/163″) växte med 42 % under 2026. För styrelserum i standardstorlek kan dessa plug-and-play-enheter helt ersätta en anpassad installation – en dag istället för en vecka på plats.
SMD går ut under P1.5
  • SMD är fortfarande kostnadseffektivt på P1.8–P2.5. Under P1.5 specificerar nästan alla nya kontrollrums- och broadcastprojekt COB eller MIP. Låt inte en leverantör sälja dig SMD på P1.2 år 2026.
När man INTE ska ange finhöjd

Om din publik är 6 m+ från skärmen kommer en P2.5 eller till och med P3 att se pixelfri ut för alla i rummet. De extra pengarna köper dig ingenting. Detsamma gäller för hyrda scener och evenemangsbakgrunder – P2.6–P3.9 är standarden av en anledning. Och om en projektor redan fungerar för rummet, byt inte ut den mot LED bara för att LED är trendigt. Byt ut den eftersom de specifika begränsningarna för projektionen – urtvättning av omgivande ljus, lampbytescykler, geometrisk kalibreringsavvikelse – kostar kunden riktiga pengar.

02 — Pixelavstånd

Val av pixelhöjd – formeln som varje integratör behöver

Branschregeln – 1 mm avstånd per 1 m synavstånd – är en utgångspunkt, inte ett specifikationsverktyg. Det är det minsta avstånd där pixlar slutar att vara individuellt synliga. Den säger ingenting om var upplösningsfördelen faktiskt är som störst, eller var den försvinner helt.

Jag använder en trelagersmodell när jag specificerar ett projekt:

Minsta avstånd
lutning × 1.0 m
Pixlar blir helt enkelt osynliga för blotta ögat. Detta är golvet. Placera inte tittarna närmare än så här.
Optimal avstånd
lutning × 1.5 m
Fördelen med full upplösning är synlig. Texten är skarp. Detaljerna rätas upp. Det är här du vill ha din primära målgrupp.
Avtagande avkastning
lutning × 4.0 m
Utöver detta är P1.5 och P2.5 uppfattningsvis identiska. Att spendera pengar på finare tonhöjd här är slöseri med budget.

Här är vad detta betyder med reella tal: om din närmaste sittplats är på 1.8 m, är P1.5 ditt minimum. Om din publik sitter mellan 2.5 m och 4.5 m, är P1.8 den perfekta platsen – omöjlig att skilja från P1.5 på dessa avstånd, men 20–30 % billigare. Om din längsta tittare är på 8 m, är alla finare tonhöjder än P2.0 osynliga för dem.

Korrigering av innehållstyp

Treskiktsmodellen antar blandat innehåll. Men innehållstypen förändrar ekvationen avsevärt:

Innehållstyp Tonhöjdsjustering Exempelvis
>50 % statisk liten text eller data Flytta en tonhöjd finare SCADA-instrumentpanel vid 2m → P1.2 istället för P1.5
>50 % video- eller rörligt innehåll Förskjut en tonhöjd grövre Märkesfilm vid 3m → P2.5 istället för P1.8
Blandad presentation och video Använd basformeln som den är PowerPoint-presentation i styrelserum + enstaka videor → 1.5m-regeln

Snabbreferens: Tillämpning × Pitchmatris

Ansökan Rekommenderad plats Typiskt avstånd Nyckelprioritet
Konferensrum / Styrelserum P1.5 - P1.8 2 - 4m Kostnads-prestandabalans
Kontrollrum / NOC P0.9 - P1.5 1 - 2.5m Tillförlitlighet dygnet runt, texttydlighet
Sändningsstudio P0.9 - P1.2 1 - 3m Kameraprestanda, färgnoggrannhet
Virtuell produktion / XR P0.9 - P1.5 1.5 - 4m Uppdateringsfrekvens, genlock, latens
Detaljhandel / lobbydisplay P1.8 - P2.5 3 - 5m Ljusstyrka, visuell effekt
Museum / Galleri P1.2 - P1.8 1.5 - 3m Färgdjup, tyst drift

De flesta rekommendationer för pixelavstånd som du får är ett steg finare än du behöver – eftersom finare avstånd innebär högre faktura. Använd formeln. Lita på matematiken.

03 — Förpackningsteknik

COB, MIP eller SMD — Teknikbeslutet 2026

Pixelhöjden visar hur tät skärmen är. Kapslingstekniken visar hur den kommer att prestera under en 5-årig driftscykel. Det här är inte samma fråga.

År 2024 handlade samtalet om ”COB vs SMD – är premiumalternativet värt det?”. År 2026 har den frågan ett svar: för P1.5 och lägre är COB inte längre ett premiumalternativ. Det är baslinjen. På ISLE 2026 bekräftade branschen vad fältdata hade visat i två år – SMD vid P1.2 håller helt enkelt inte i 24/7-miljöer på samma sätt som COB gör.

Head-to-Head-jämförelse

Dimensionera MAJSKOLV MIP SMD
Hur det fungerar Chips bundna direkt till kretskortet, ett enda hartslager Mikrochips förpackas individuellt och monteras sedan Individuella RGB-chip i plasthölje, lödda till kretskortet
Pixelhöjdintervall P0.62 - P1.875 P0.4 - P0.9375 P1.2 – P10+
Kontrastförhållande 10,000:1 100,000:1 3,000:1 – 5,000:1
Hållbarhet 30–40 % mer slagtålig än SMD Högt — individuellt spånskydd Måttlig — exponerade LED-höljen
reparerbarhet Ersättning på modulnivå Reparation av en enda LED-lampa möjlig Reparation av en enda LED-lampa möjlig
Färgjämnhet Bra. Kalibrering på fabriken Utmärkt. Fabriksinställd färgbinning per chip Bra. Beror på LED-binningskvaliteten
Kostnad (i förhållande till COB) Baslinje +20–40 % -20-30 %
2026 års bana Vanlig för ≤P1.5 inomhus Snabbast växande segment Utgång under P1.5

Vad ska vara vart – en praktisk guide

Välj COB när
  • Tonhöjden är P1.5 eller lägre
  • Dygnet runt-drift (kontrollrum, NOC)
  • Risk för damm, fukt eller fysisk kontakt
  • Budgeten tillåter. Du vill ha den säkra standarden för 2026
Välj MIP när
  • Tonhöjden är P0.9 eller lägre
  • Broadcast, VP eller färgkritiska applikationer
  • Fältreparation av en enda LED är viktigt för SLA
  • Budgeten kan absorbera premien på 20–40 % jämfört med COB
Välj SMD när
  • Tonhöjden är P1.8 – P2.5
  • Betraktningsavståndet överstiger 3 m
  • Budgetkänsligt projekt
  • Uthyrning eller tillfällig installation
Undvik SMD när
  • Tonhöjden är under P1.5
  • Miljön är dammig eller fuktig
  • Kunden förväntar sig <1 % årlig modulfelfrekvens
  • En leverantör marknadsför det som "lika bra" – det är det inte i den här situationen
Verkligt projekt — Nordamerikanskt kontrollcenter

Vi installerade en P1.2 COB Pro-vägg – 8 m bred × 3 m hög – i ett nätverksdriftscenter i Nordamerika. Dygnet runt-drift. Flera SCADA-flöden, CCTV-strömmar och datapaneler kördes samtidigt. 18 månader senare: noll modulbyten. Kundens tidigare SMD-vägg med samma pitch hade i genomsnitt 3–4 modulbyten per år på grund av döda pixlar och fysiska skador under rengöring. Det är det tillförlitlighetsgapet som COB täcker.

04 — Formfaktor

Allt-i-ett LED-TV kontra anpassad videovägg — Valet av formfaktor

De flesta köpguider för fina pitch-projekt hoppar över detta beslut helt och hållet. De antar att svaret alltid är en specialanpassad videovägg – rader av skåp, professionellt installationsteam, en vecka på plats. Men år 2026 är det bara halva bilden.

Allt-i-ett LED-TV-apparater är förmonterade, förkalibrerade skärmar i fasta storlekar: 108 tum (P1.5), 135 tum (P1.2) och 163 tum (P0.9, äkta 4K). De levereras i en flightcase. Du packar upp, monterar på ett stativ eller vägg, ansluter ström och HDMI – och du är klar. En tekniker. En dag. Allt-i-ett-marknaden växte med 42 % år 2026, och det av goda skäl: för vanliga styrelserumsstorlekar blir värdet på specialanpassade väggar svårare att försvara.

Beslutsmatris

Kriterium Allt-i-ett LED-TV Anpassad videovägg
Tillgängliga storlekar 108" (P1.5), 135" (P1.2), 163" (P0.9 4K) Valfri dimension. Valfritt bildförhållande
Installationstid 1 dag, 1 tekniker 3–7 dagar, professionell besättning
Inbyggt system Mediaspelare, högtalare, operativsystem ingår Extern processor och ljud krävs
Användbarhet Utbyte av hela enheten Fältbyte på modulnivå
Flexibilitet Fast storlek och endast 16:9 Anpassad form, böjd, 4:3, valfri layout
Bäst för Standardstyrelserum, mötesrum, utbildning Kontrollrum, sändning, vice vd, stora arenor
Verkligt projekt — Beslut i företagsstyrelserum

Vi arbetade nyligen med en europeisk AV-integratör på ett projekt för ett företags styrelserum. Rummet var 7 × 5 meter stort med plats för 18 personer, 3 meter från väggen. De utvärderade två alternativ: en specialbyggd P1.5 COB-vägg (uppskattad 5 dagar på plats, 28 000 euro i hårdvara + 6 000 euro i installation) kontra en 135-tums P1.2 allt-i-ett-skärm (1 dag på plats, 19 000 euro i allt). Samma upplevda bildkvalitet vid 3 meter. De valde allt-i-ett-skärmen. Kunden fick väggen i drift inför ett styrelsemöte den fredagen istället för nästa månad. Ibland är det enklaste svaret det rätta.

05 — Prestandaspecifikationer

Bortom pixelavstånd — 4 prestandaspecifikationer som din kunds offertbehov

Pixelhöjd och förpackning avgör hårdvarukategorin. Dessa fyra specifikationer avgör om panelerna inom den kategorin faktiskt kommer att prestera. Missar du dem kan du få en P1.2-vägg som ser sämre ut än en korrekt specificerad P1.8.

Uppdateringsfrekvens — När 3840Hz är tillräckligt

Uppdateringsfrekvens är den mest översålda specifikationen för finpitch-LED. Högre siffror ser imponerande ut på ett datablad, men den verkliga frågan är: kommer den här väggen att filmas på kamera?

Om svaret är nej – konferensrum, butiksdisplayer, hotellobby, kontrollrum – är 3840 Hz redan mer än tillräckligt. Vid 3840 Hz slutförs skanningscykeln 3 840 gånger per sekund. Det mänskliga ögat kan inte uppfatta flimmer över ungefär 200 Hz. Du köper headroom som du aldrig kommer att använda.

Om svaret är ja – i en sändningsstudio, virtuell produktionsvolym, vilken miljö som helst med professionella videokameror – är 3840 Hz ditt minimum. Vid 1920 Hz kommer en kamera som filmar med 1/100s eller 1/250s att fånga synliga skanningslinjer. Vid 3840 Hz försvinner den artefakten på de flesta sändningskameror. För höghastighetsfilmning eller virtuella produktionsmiljöer där väggen ÄR bakgrunden som filmas är 7680 Hz med en matchande avancerad Novastar- eller Colorlight-processorkedja den praktiska baslinjen att verifiera i offerten.

Verifiera uppdateringsfrekvensen – lita inte på databladet

Ställ in en systemkamera på en slutartid på 1/1000 sekund. Rikta den mot den löpande skärmen. Om du ser horisontella band eller rullande mörka linjer är den verkliga uppdateringsfrekvensen lägre än vad som annonseras. Jag har stött på tre leverantörer i det här testet. En "3840Hz"-etikett på en offert betyder ingenting förrän du har sett den genom ett objektiv.

Ljusstyrka — Inomhusspecifikationsfällan

Inomhus-LED behöver inte 2 000 nits. Alltför många offerter kopierar specifikationer för utomhusljusstyrka till inomhusprojekt eftersom "ju högre desto bättre". Högre ljusstyrka i ett dunkelt rum orsakar ögontrötthet, ökar strömförbrukningen och förkortar LED-lampans livslängd genom termisk stress.

Anpassa ljusstyrkan till omgivande ljus:

Låg omgivningstemperatur (<300 lux)
600-800
gnetter
Styrelserum, hemmabiosystem, dunkla kontrollrum. 800 nits är mer än tillräckligt.
Måttlig omgivningstemperatur (300–500 lux)
800-1,000
gnetter
Standardkontor, klassrum, hotellrum med fönster.
Hög omgivningstemperatur (500–1 200 lux)
1,000-1,200
gnetter
Butiksatrium, flygplatslounger, lobbyer med glas från golv till tak.
Utomhus eller direkt solljus
3,000-5,000 +
gnetter
Detta är inte ett område för fina pitch-erbjudanden. En helt annan produktkategori.

Kontrastförhållande och färgnoggrannhet

Dessa två specifikationer skiljer en vägg som ser dyr ut från en som faktiskt presterar likadant.

Spec Minsta acceptabla Rekommenderad Premium / Sändning
Kontrastförhållande 3,000:1 5,000:1 – 10,000:1 100 000:1 (MIP)
Färgnoggrannhet (ΔE) ≤ 3 ≤ 1 ≤ 0.5
Gråskaladjup 12-bitars 14-bitars 16-bitars (HDR)
Betraktningsvinkel 120 ° 160 ° 170 °+

För ett vanligt kommersiellt styrelserum – P1.5 eller P1.8, 3840Hz, 800 nits, 5000:1 kontrast, ΔE ≤ 1 – är dessa inte exotiska specifikationer. Det är vad en finlutande vägg av hög kvalitet bör leverera år 2026. Om en leverantörs offert är betydligt lägre än marknadspriset, kontrollera dessa fyra siffror först. Det är nästan alltid där det är som gäller.

06 — Budgetering

Vad bör en Fine Pitch LED-vägg egentligen kosta år 2026?

Här är frågan som alla köpare ställer sig och som de flesta leverantörer letar efter. Låt mig ge er riktiga siffror – inte intervall som är så breda att de är värdelösa, utan faktiska referenspriser direkt från fabriken baserat på vad vi tillverkar och offererar dagligen.

Prisreferens för hårdvara (Factory-Direct, Q3 2026)

Tonhöjd Teknologi Typisk Applikation Prisintervall (USD/m²)
P0.9 MAJSKOLV Broadcast, vice vd, premium styrelserum $ 2,250-2,500
P1.2 MAJSKOLV Kontrollrum, styrelserum, museum $ 1,570-1,870
P1.5 MAJSKOLV Styrelserum, museum, detaljhandel $ 1,390-1,695
P1.25 SMD SMD (block 1000×500) Kostnadskänsliga inomhusväggar $ 1,825-2,035
P2.5 SMD (block 1000×500) Storformat inomhus, DOOH, scenografi ≈860 USD

Dessa är endast hårdvarubaserade, direkt från fabrik, EXW Shenzhen, endast paneler (moduler + skåp). Bandbredden för COB är konfigurationen: lågfrekvens ≈ 600 cd/m² vid 3 840 Hz; högfrekvens ≈ 1 000 cd/m² vid 7 680 Hz. Verkliga offerter flyter ±10–15 %. MIP vid P0.9 offereras separat. Frakt, tullar, installation och processorer ingår inte – och de posterna spelar roll.

De osynliga 40%

I de flesta projekt ökar nedanstående kostnader med 35–60 % av hårdvaran. Om din budget bara räknar paneler per kvadratmeter går du in i ett underskott.

Signalbehandling
  • Videokontroller (NovaStar MCTRL4K eller motsvarande): 800–2 500 dollar
  • Sändningskort + mottagningskort: beräknat per skåp
  • Budget ~8–12 % av hårdvarukostnaden för professionell bearbetning
Monteringsstruktur
  • Väggmonterad ram eller golvstående struktur
  • 80–200 dollar/m² beroende på komplexitet
  • Anpassade strukturer för böjda eller oregelbundna väggar: lägg till 30–50 %
Installation och idrifttagning
  • Professionell personal: 3–7 dagar på plats
  • Kalibrering till ΔE ≤ 1: kräver utbildad tekniker + programvara
  • Budget $300–$800/m² för nyckelfärdig installation
Reservdelar och logistik
  • Reservmoduler: 3–5 % av det totala antalet moduler, förvaras på plats eller i regionen
  • Frakt: varierar beroende på region och volym (sjöfrakt från Shenzhen)
  • Kablar, kontakter, verktyg: ~200–500 USD på projektnivå
Ett verkligt exempel på total ägandekostnad

En 5m × 3m (15m²) P1.5 COB-vägg för ett kontrollrum ser ungefär ut så här: paneler för ~1 540 USD/m² (mitten av EXW-bandet) = 23 100 USD . Signalbehandling + monteringsstruktur + kablage = 6 000 USD. Professionell installation + kalibrering på plats = 6 000 USD. Reservmoduler (5%) ≈ 1 155 USD. Total nyckelfärdig leverans: ~36 255 USD — cirka 57 % över panelpriset när du inkluderar struktur och arbete. Räkna nu med 5 års el vid 16 timmar/dag (~4 200 USD) och beräknat underhåll (~2 000 USD i reservdelar). 5-årig totalkostnad: ~42 500 USD. Hårdvaruofferten är den första siffran, inte den sista.

07 — Leverantörsverifiering

Innan du skriver under — 7 tekniska kontroller för att verifiera vilken leverantör som helst

Du har bestämt dig för pitch, teknik, formfaktor och specifikationsmål. Du har tre offerter på ditt skrivbord. Priserna skiljer sig med 30 %. Specifikationsbladen ser nästan identiska ut. Vad händer nu?

Det är här de flesta integratörer förlitar sig på magkänsla eller säljrelationer. Gör inte det. Använd den här checklistan. Varje punkt på den är något jag har sett gå fel i ett projekt där köparen litade på offerten och hoppade över verifieringen.

  1. Vilket märke, serie och kabeltyp är lysdioderna?
    LED-chippet är den enskilt dyraste komponenten i displayen. Fråga efter märket (Nationstar, Kinglight, Nichia), den specifika serien och om bondingtrådarna är av guld eller koppar. Guldtrådiga lysdioder håller 30–40 % längre. Koppartråd är billigare men oxiderar snabbare. Två P1.5-paneler med "Nationstar LEDs" kan ha en kostnadsskillnad på 60–80 % beroende på chipnivån inuti.
  2. Vilken modell av drivrutinskretsen? Stöder den PWM?
    Drivrutins-IC:n styr hur varje pixel beter sig. En kvalitets-IC med PWM (pulsbreddsmodulering) ger jämn gråskala och stabila uppdateringsfrekvenser. Billiga IC:er utan PWM orsakar bandingartefakter och flimmer vid låg ljusstyrka. Fråga efter IC:ns modellnummer. Om leverantören inte kan namnge det, har de inte specificerat det.
  3. Hur många kretskortlager? Visa mig ett tvärsnittsfoto.
    2-lagers kretskort kostar mindre men blir varmare och deformeras med tiden. 4-lagers är minimum för fin pitch. 6-lagers ger termisk stabilitet för dygnet runt-miljöer. Ett 2-lagerskort i ett P1.2-skåp kommer att gå sönder inom 18 månaders kontinuerlig drift. Jag har bytt ut tillräckligt många för att veta.
  4. Vilket märke på nätaggregatet? Har det PFC? Visa mig CE-certifikatet/modellnumret.
    Strömförsörjningen är den vanligaste felpunkten i alla LED-väggar. Mean Well är branschens guldstandard. Ett anonymt nätaggregat utan PFC (effektfaktorkorrigering) kostar 45–80 % mindre – och genererar mer värme, drar mer ström och går sönder 3–5 gånger oftare. Be om det exakta modellnumret och CE-dokumentationen för det nätaggregatet – kontrollera att certifikatet matchar modellen i offerten.
  5. Vad är skåpets bearbetningstolerans?
    Skåp i pressgjuten aluminium bör hålla en tolerans inom ±0.1 mm. Om skåpen inte är perfekt justerade får man synliga skarvar mellan panelerna – exakt det problem som finjusteringen ska lösa. Fråga hur många CNC-passager varje skåp går igenom och vad toleransspecifikationen är.
  6. Visa mig en fabrikskalibreringsrapport — Delta E per modul.
    En P1.2-vägg utan korrekt kalibrering ser sämre ut än en kalibrerad P2.5. Be fabriken om Delta E-mätningar per modul. Om leverantören kalibrerar på modulnivå (inte bara skåpnivå) kommer väggen att se enhetlig ut från kant till kant. Om de bara kalibrerar på skåpnivå kan man förvänta sig synliga färgskiftningar mellan skåpen efter 6 månaders termisk cykling.
  7. Var finns era reservdelar i lager? Vilken är den garanterade svarstiden?
    5 års garanti med delar levererade från Shenzhen innebär 2–4 veckors driftstopp per fel. 3 års garanti med delar i lager i regionen innebär utbyte nästa dag. För ett kontrollrum som levereras dygnet runt är det den avgörande skillnaden. Fråga efter reservdelslagrets plats, inte bara garantitiden.

Om en leverantör inte kan svara på alla sju frågor med specifika modellnummer och certifikatreferenser – inte marknadsföringsspråk, inte "lita på oss" – så går de därifrån. Jag har arbetat på tillverkningssidan i 19 år. Jag kan svara på alla sju för våra produkter på under 60 sekunder. Det kan vilken riktig tillverkare som helst.

3 frågor som skiljer tillverkare från handlare

Fråga 1
"Kan jag besöka er ytmonteringslinje och se en sats av min produkt monteras?"
Fråga 2
"Vad är er månatliga produktionskapacitet, och vilken procentandel är för närvarande allokerad?"
Fråga 3
"Ge mig tre referenser från projekt som använder exakt den presentation och teknik jag beställer."

En tillverkare kan svara på alla tre omedelbart. En handlare kommer att avleda, försena eller ge vaga svar. Skillnaden spelar roll eftersom när något går fel på plats under månad 14 – och något gör det alltid – behöver du ingenjören som byggde det, inte säljaren som vidarebefordrade inköpsordern.

Diskutera ditt projekt med vår ingenjör

Berätta om ditt användningsfall, rummets mått och betraktningsavstånd. Vi rekommenderar rätt lutning, teknik och formfaktor – med riktiga priser. 19 års erfarenhet av LED-teknik. Inga gissningar.

Starta en konversation →
Behöver du testa innan du bestämmer dig?

Begär ett COB- eller MIP-utvärderingsprov. Testa ljusstyrka, färguniformitet och uppdateringsfrekvens med din egen utrustning. Hårdvaran skickas inom 5 arbetsdagar.

Begär prov →
Tillverkare
DOIT VISION
Grundad
2013, Shenzhen, Kina
Länder serveras
55+
Kärningenjörer
15 interna
Lagstorlek
60 (Shenzhen huvudkontor)
Industri erfarenhet
19 år (Kris Liang)
Specifikationer
COB Pro, Block, Brick: CE, EMC, RoHS. Square 1000 / Square 960 har även CB (IECEE).
Control Systems
Novastar, Colorlight, Linsn (kataloglinjer med fin pitch)
Primärt ämne
Köpguide för Fine Pitch LED-displayer för AV-integratörer 2026
Innehållstyp
Köpguide / Teknisk artikel
Innehållsgranskare
Kris Liang, medgrundare, 19 års erfarenhet av LED-teknik
Senast granskad
september 2026
FAQ

Fine pitch LED-skärmar är inomhus-LED-skärmar med pixelavstånd under 2.5 mm, utformade för korta avstånd (vanligtvis 1–5 m). De används i konferensrum, kontrollcentraler, sändningsstudior och detaljhandelsmiljöer där sömlös bildåtergivning och hög upplösning krävs.

För de flesta konferensrum med sittplatser på 2–4 m avstånd är P1.5–P1.8 det optimala intervallet. P1.2 eller mindre är endast nödvändigt om åskådarna befinner sig inom 1.5 m eller om displayen visar detaljerad data/SCADA-innehåll. Att göra mer precision än nödvändigt ökar kostnaden utan att synas för hög kvalitet.

Inte alltid. COB dominerar vid P1.5 och lägre med bättre hållbarhet, kontrast (10000:1+) och dammbeständighet. För P1.8–P2.5-projekt med betraktningsavstånd över 3 m erbjuder kvalitets-SMD med svart yta-kapsling utmärkt prestanda till 20–30 % lägre kostnad.

COB är den mogna, kostnadseffektiva standarden för de flesta fine pitch-applikationer. MIP erbjuder överlägsen färguniformitet via fabriksbinning och möjliggör reparation av enskilda LED-lampor, vilket gör den idealisk för broadcast-/VP-studior och ultrafin pitch (P0.9 och lägre). MIP kostar vanligtvis 20–40 % mer än motsvarande COB.

Priset varierar beroende på höjd, teknik och konfiguration. Som referens för 2026 (EXW Shenzhen, endast paneler): P0.9 COB 2 250–2 500 USD/m²; P1.2 COB 1 570–1 870 USD/m²; P1.5 COB 1 390–1 695 USD/m²; P1.25 SMD (block 1000×500) 1 825–2 035 USD/m²; P2.5 SMD ≈860 USD/m². MIP vid P0.9 anges separat. Bandbredden på COB återspeglar 600 cd/m² vid 3 840 Hz (låg) till 1 000 cd/m² vid 7 680 Hz (hög). Installation, bearbetning och driftsättning bidrar vanligtvis med 35–60 % till hårdvarukostnaden.

840 Hz är tillräckligt för de flesta kommersiella tillämpningar, inklusive konferensrum, butiker och kontrollrum. 7680 Hz eller högre krävs endast när skärmen ska filmas på kamera – sändningsstudior, virtuella produktionsvolymer och alla miljöer med professionell videoinspelning.

Välj en allt-i-ett LED-TV (108″/135″/163″) om ditt projekt passar en standardstorlek och du behöver snabb och enkel installation. Välj en specialanpassad videovägg om du behöver andra dimensioner, en layout som inte är 16:9 eller en skärm större än 163″.

Begäran: LED-chipmärke och trådtyp (guld vs koppar), drivkretsmodell med PWM-specifikation, antal kretskortslager, dokumentation av nätaggregatmärke + CE-modell med PFC, skåpets bearbetningstolerans, fabrikskalibreringsrapport Delta E och regional bekräftelse av reservdelslager. Beställ ett prov och testa med din egen utrustning innan du bestämmer dig för en fullständig beställning.

Liknande produkter...
Inomhusvideoväggar
COB Beta

Flip-chip COB-teknik till ett pris som är konkurrenskraftigt med premium SMD. Industri...

Visa specifikationer
Posters och allt-i-ett
COB LED-affisch

Flip-chip COB fristående digital skyltning med gemensam katod energibesparande design...

Visa specifikationer
COB Pro finhöjd COB LED-videovägg i kontrollrummet
Inomhusvideoväggar
COB Pro

Flip-chip COB med ytbeläggningsfilm för oöverträffad kontrast och planhet. 3-i...

Visa specifikationer
Evenemang och uthyrning
Trippelvikbar LED-affisch

Fristående affisch med flip-chip-funktion. Display 1280×1920 mm; vikbar till 640×1920 mm för ...

Visa specifikationer
Allt-i-ett LED-display fram- och bakifrån med mobila stativ som tillval
Inomhusvideoväggar
Allt-i-ett COB LED-TV

En väggmonterad COB LED-skärm för mötesrum och storbildshemmabiosystem....

Visa specifikationer
Inomhusvideoväggar
MIP

MIP 0202 Micro LED i paket — nästa generations fine pitch-arkitektur. 100...

Visa specifikationer
Ge oss kortfattat

Starta ditt projekt.

En ritning, ett foto på plats eller en tidig idé. Berätta vad du planerar och arbeta igenom detaljerna med vårt ingenjörsteam.

Vi använder dessa uppgifter för att svara på ditt projekt. Integritetsmeddelande.