- → Min. avstånd (m) = pixelavstånd (mm)
- → Bekvämt intervall = tonhöjd × 2 till × 3
- → Detta är den enskilt viktigaste variabeln
- → COB/MIP över 400 lux omgivningsljus
- → SMD-fin för kontrollerade inomhusutrymmen
- → COB-kontrast: 8 000:1 vs SMD 3 000:1
- → P1.2 har 56 % fler LED-lampor/m² än P1.5
- → Uppgradering av P1.5 → P1.2 = +30–50 % skåpkostnad
- → Om två tonhöjder uppfyller kraven, välj den grövre
Vänta – ställ dessa frågor först
När en kund frågar ”ska vi välja P1.2 eller P1.5?” svarar de flesta integratörer direkt på frågan. Det är fel drag.
Pixelhöjd är en utdata, inte en indata. Den korrekta utgångspunkten är alltid samma tre frågor: Hur långt från skärmen kommer publiken att sitta? Vilket innehåll kommer att visas? Vad är den tillgängliga budgeten i förhållande till skärmytan? Besvara dessa tre, så väljer pixelhöjden sig själv.
Debatten om P1.2 kontra P1.5 är verklig – men den spelar bara roll efter att du har fastställt visningsgeometrin. En P1.5-skärm sedd från 4 meter ger högre upplevd upplösning än en P1.2-skärm sedd från 2 meter, eftersom tittaren vid 2 meter befinner sig inom det minsta bekväma visningsavståndet för båda avstånden. Samma logik gäller i andra änden: en P2.0- eller P2.5 LED-skärm som är korrekt specificerad för ett visningsavstånd på 10 m+ kommer att prestera bättre än en P1.5-skärm som var överspecificerad för samma utrymme och därmed underbudgeterad.
Att få den här sekvensen fel är orsaken till att projekt blir överspecificerade och överbudgeterade, eller underspecificerade med synlig pixelstruktur som klienten skyller på integratören.
Den här guiden går igenom besluten i rätt ordning: avstånd först, lösning sedan, miljö tredje och budget sist.
Två formler. Använd båda.
Den första är regeln om minsta avstånd – snabb och pålitlig för klientsamtal:
Minsta betraktningsavstånd (m) = Pixelavstånd (mm) × 1
P1.5 betyder minst 1.5 m. P2.5 betyder minst 2.5 m. På detta avstånd är enskilda pixlar tekniskt sett synliga vid noggrann inspektion, men bilden läses som acceptabel för de flesta innehållstyper.
Det andra är det bekväma betraktningsområdet – vad du faktiskt utformar kring:
Bekvämt betraktningsavstånd (m) = Pixelavstånd (mm) × 2 till × 3
Använd ×2 för statiskt innehåll med mycket detaljrikedom – datapaneler, texttunga presentationer, kontrollrumsövervakning . Använd ×3 för video, rörlig grafik och allmän AV där mindre pixelstrukturer är mindre märkbara.
Dessa två formler tillsammans ger dig en minimitröskel och ett målintervall – vilket är vad projektplanering kräver.
Omgivande ljus mäts i lux. Skärmens ljusstyrka mäts i nits (cd/m²).
| Pixel Pitch | Min. avstånd (×1) | Rekommenderat intervall (×2–×3) | Typisk Applikation |
|---|---|---|---|
| P0.9 | Ner till 0.9m | 1.8m - 2.7m | VP/XR-studior, sändning |
| P1.2 | Ner till 1.2m | 2.4m - 3.6m | Kontrollrum, styrelserum |
| P1.5 | Ner till 1.5m | 3.0m - 4.5m | Konferensrum, lobbyer |
| P1.8 | Ner till 1.8m | 3.6m - 5.4m | Utbildningsrum, utställningslokaler |
| P2.0 | Ner till 2.0m | 4.0m - 6.0m | Auditorier, stora foajéer |
| P2.5 | Ner till 2.5m | 5.0m - 7.5m | Stora auditorier, atrium |
Dessa siffror förutsätter kontrollerad inomhusbelysning. I miljöer med starkt omgivande ljus – dagsljus i foajéer, butiksgolv – minskar den upplevda skärpan och minimiavståndet flyttas effektivt närmare. Den interaktionen behandlas i avsnitt 04.
Pixelstorlek kontra skärmstorlek kontra upplösning
Pixelhöjden avgör hur många pixlar som får plats på en given skärmyta. För alla fasta skärmstorlekar ändras den ursprungliga upplösningen om pixelhöjden ändras – och det har direkta konsekvenser för signalkälla, innehållsproduktion och kundernas förväntningar.
Formeln:
Horisontella pixlar = Skärmbredd (mm) / Pixelhöjd (mm)
Vertikala pixlar = Skärmhöjd (mm) / Pixelavstånd (mm)
För en 6m × 3.375m skärm (standard 16:9)
| Pixel Pitch | Horisontell × Vertikal | Upplösning | Motsvarande till |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25 MP | Långt över 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14 MP | Över 4K |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9 MP | 4K-klassen |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellan 2K och 4K |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5 MP | Något över 2K |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2 MP | Under 2K |
För ett mindre styrelserum — 4m × 2.25m (16:9)
| Pixel Pitch | Horisontell × Vertikal | Upplösning | Motsvarande till |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellan 2K och 4K |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4 MP | Nära 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8 MP | Över 2K |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25 MP | Något över 2K |
Den kritiska frågan: vilken signalkälla matar klienten egentligen väggen?
I de flesta företagsinstallationer av AV är lösningen en bärbar dator, mediaspelare eller videokonferenssystem – alla med utgång i 1080p eller 4K i bästa fall. En P1.2-vägg på 6×3.375 m har en upplösning på ungefär 5000×2813, vilket överstiger 4K. Att uppskala en 4K-källa för att fylla den arbetsytan fungerar – men det innebär att den extra pixeltätheten du betalat för inte utnyttjas fullt ut.
Detta är inte ett argument mot P1.2. Det är ett argument för att förstå vad man faktiskt köper. I våra LA-projekt – COB Pro P1.2-väggar från 4×3 m till 6×2 m – styrdes pixeltäthetsbeslutet av betraktningsavstånd, krav på innehållsprecision och behovet av en upplösning på nära 2K för högupplöst kommersiell reklam. På dessa avstånd ger P1.2 synbart skarpare textåtergivning och finare bilddetaljer än P1.5, oavsett vad upplösningsberäkningen säger.
Skärmstorleken anger arbetsytan. Pixelhöjden anger antalet pixlar. Signalkällan avgör hur mycket av det pixelantalet som används. Justera alla tre innan du anger.
Omgivande ljus, ljusstyrka och när pixelhöjd interagerar med miljön
Pixelhöjd får mest uppmärksamhet i specifikationsdiskussioner. Omgivande ljus gör det sällan. Det är tvärtom för en betydande del av verkliga installationer.
Här är den praktiska verkligheten: en P1.5 COB-skärm i ett välkontrollerat rum vid 200 lux i omgivningen ger en skarpare upplevd bildkvalitet än en P1.2 SMD-skärm i en dagsljusbelyst lobby vid 800 lux. Skillnaden i pixelhöjd är verklig – skillnaden i omgivningen är större.
Varför inkapslingsteknik är viktig här
COB- och MIP-inkapsling täcker hela modulytan med ett kontinuerligt harts- eller epoxilager, vilket eliminerar de exponerade mellanrummen mellan pixlarna som kännetecknar SMD-konstruktion. Dessa mellanrum reflekterar omgivande ljus direkt tillbaka mot betraktaren, vilket minskar kontrasten och urtvättar bilden. I förhållanden med starkt omgivande ljus kräver SMD-skärmar betydligt högre ljusstyrka för att kompensera – vilket accelererar LED-nedbrytning och ökar strömförbrukningen.
För COB-skärmar absorberar den svarta hartsytan omgivande ljus snarare än att reflektera det. Det är därför COB-paneler vanligtvis anger kontrastförhållanden på 8 000:1 till 12 000:1 i omgivande ljus, jämfört med 3 000:1 till 5 000:1 för motsvarande SMD-paneler i samma miljö. Den skillnaden är märkbar vid normala betraktningsavstånd.
Ljusstyrkekrav per miljö
Omgivningsljus i lux. Skärmens ljusstyrka i nits (cd/m²).
| Miljö | Omgivningsljus (lux) | Rekommenderad ljusstyrka | Kompatibelt tonhöjdsområde |
|---|---|---|---|
| Sändning / VP-studio | 800-1200 | 800 1200–XNUMX XNUMX nits | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Kontrollrum | 300-500 | 400 600–XNUMX XNUMX nits | P1.2 - P1.5 |
| Konferensrum (kontrollerat) | 200-400 | 300 500–XNUMX XNUMX nits | P1.2 - P2.0 |
| Företagslobby (dagsljus) | 500-1000 | 600 1000–XNUMX XNUMX nits | P1.5 - P2.5 |
| Butiksgolv (blandat) | 600-1200 | 800 1500–XNUMX XNUMX nits | P1.8 - P2.5 |
| Träningsrum | 300-500 | 300 500–XNUMX XNUMX nits | P1.5 - P2.5 |
LED-skärmar körs vanligtvis med 30–50 % av maximal ljusstyrka vid daglig användning för att förlänga skärmens livslängd. Kontrollera att skärmens nominella ljusstyrka vid 50 % uteffekt fortfarande uppfyller miljökraven – inte bara toppspecifikationen.
I vårt kanadensiska projekt – 65 m² stor Brick-serie P1.5, takmonterad – krävde kunden uppslukande 4K-innehåll med tittare som tittade uppåt på nära håll. Takhöjden placerade skärmen inom det bekväma visningsområdet för P1.5 (3.0–4.5 m). Med sina 65 m² levererar P1.5 en upplösning långt över 4K-klassen, vilket gör P1.2 onödig både ur upplösnings- och kostnadssynpunkt.
För takinstallationer generellt gäller följande: P1.5 är den praktiska gränsen för finlutning för de flesta utrymmen. Undantaget är immersiva miljöer med lågt i tak där betraktaren avsiktligt är nära ytan.
Den verkliga kostnadsskillnaden mellan P1.2, P1.5, P2.0 och P2.5
Pixelhöjden påverkar kostnaden på två sätt: det initiala priset för skåpet och den långsiktiga underhållskostnaden. Båda skalas med pixeltätheten. Inget av sambanden är linjärt.
Varför finare tonhöjd kostar mer
Mindre pixeltäthet innebär fler lysdioder per kvadratmeter. En P1.2-panel innehåller cirka 69 444 pixlar/m², jämfört med 44 444 för P1.5 och 25 000 för P2.0. Det är en ökning med 56 % i antalet lysdioder från P1.5 till P1.2, och en ökning med 178 % från P2.0 till P1.2. Fler lysdioder innebär högre komponentkostnad, snävare tillverkningstoleranser, lägre avkastningsgrad och mer komplexa drivkretsar – allt detta påverkar priset på skåpet.
Relativt kostnadsindex (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Pixeltäthet (pixlar/m²) | Relativ skåpskostnad | Relativ underhållskostnad |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Hög |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Medelhög |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Medium |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Medium-Låg |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (baslinje) | Låg |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Låg |
Relativa index för budgetplanering. Faktisk prissättning varierar beroende på inkapslingstyp, skåpskonstruktion och ordervolym.
Frågan om uppgraderingskostnaden
En vanlig kund frågar: ”Hur mycket mer kostar det att gå från P1.5 till P1.2?” För en typisk installation på 20 m² motsvarar en uppgradering från P1.5 till P1.2 cirka 30–50 % mer i skåpkostnad enbart, före eventuella ändringar av strukturellt stöd eller krav på styrenheter. För en installation på 65 m² – vårt kanadensiska takprojekt – blir den här skillnaden en betydande budgetpost. I det projektet valdes P1.5 inte som en kompromiss utan som det tekniska beslutet: den ursprungliga upplösningen i den skalan översteg redan 4K, och visningsgeometrin bekräftade valet av tonhöjd.
Underhållskostnadsskalor med pixelantal
Varje LED-panel är en potentiell felpunkt. En P1.2-panel har 56 % fler felpunkter per m² än en P1.5-panel. För fasta installationer med åtkomst framifrån är detta hanterbart. För takmonterade installationer eller installationer med endast åtkomst bakifrån medför varje underhållshändelse högre arbetskostnad – vilket innebär att den långsiktiga skillnaden i total ägandekostnad mellan P1.2 och P1.5 är större än vad skåpets prisdelta antyder.
P2.0 och P2.5 på budgetkänsliga marknader
P2.0- och P2.5 LED-skärmar intar en distinkt position som ofta förbises i diskussioner om detaljer. På marknader i Sydostasien, Mellanöstern, Afrika och Latinamerika – där arbetskraftskostnaderna är lägre och projektbudgetarna mer begränsade – representerar P2.0- och P2.5 SMD-moduler i kombination med ramlösa, svetsfria monteringsstrukturer den dominerande installationsmetoden för fasta inomhusskärmar. Detta är inte en kompromisslösning. Det är en korrekt konstruerad lösning för miljöer där betraktningsavstånden överstiger 6 m, innehållskraven är text och standardvideo, och långsiktig service hanteras av lokal arbetskraft.
Ekonomin styrs av tillverkningsvolymen. P2.0- och P2.5-SMD-moduler produceras i stor skala för Kinas egen stora inhemska marknad – kyrkor, skolor, myndighetsbyggnader, kulturhus. Den produktionsvolymen håller modulpriserna låga och leveranskedjorna pålitliga.
Där visningsavståndet bekvämt stöder P1.5, ger uppgradering till P1.2 minskande visuell avkastning samtidigt som både initiala utgifter och långsiktig underhållsexponering ökar. Uppgradera till P1.2 när geometrin kräver det – inte som ett standard premiumalternativ. Och där visningsavstånd, innehållstyp och budget alla pekar mot P2.0 eller P2.5, specificera därefter utan att behandla det som en nedgradering.
Matcha pixelavstånd till applikation: 12 scenarier
Så här läser du tabellen: börja med synavståndet. Om den typiska publikpositionen faller inom det rekommenderade intervallet för en given tonhöjd är den tonhöjden tekniskt kvalificerad. Kontrollera omgivande ljus – om miljön har hög lux, gå mot COB eller MIP oavsett tonhöjd. Tillämpa sedan budgetkänslighet: om två tonhöjdsalternativ båda är tekniskt kvalificerade är den grövre tonhöjden det korrekta tekniska valet, såvida inte specifikt innehåll eller kundkrav motiverar det finare alternativet.
| Ansökan | Typiskt synavstånd | Bakgrundsbelysning | Rekommenderad plats | Minsta skärm för 2K | Anmärkningar |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR-studio | 1.5m - 3m | 800–1200 lux | P0.9 – P1.2 COB | 1.8 m × 1.0 m | Uppdatering ≥7680Hz för kamerainspelning |
| Sändningsstudio | 2m - 4m | 600–1000 lux | P1.2 – P1.5 COB | 2.4 m × 1.35 m | Färgnoggrannhet avgörande; endast COB/MIP |
| Kontrollrum | 2m - 4m | 300–500 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Dygnet runt-drift; frontåtkomst föredras |
| Styrelserum / ledning | 2.5m - 4m | 200–400 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Byter ofta ut LCD-videoväggar |
| Konferensrum | 3m - 5m | 200–400 lux | P1.5 - P1.8 | 3.0 m × 1.69 m | P1.5 tillräckligt för de flesta företags AV |
| Träningsrum | 3m - 6m | 300–500 lux | P1.5 - P2.0 | 3.0 m × 1.69 m | Stor publik, varierande sittavstånd |
| Butiksutställningslokal | 2m - 5m | 600–1200 lux | P1.8 - P2.5 | - | Prioritet för ljusstyrka framför pixeltäthet |
| Företagslobby | 4m - 8m | 500–1000 lux | P2.0 - P2.5 | - | Högt omgivande ljus; betydande COB-fördel |
| auditorium | 6m - 15m | 100–300 lux | P2.0 - P2.5 | 4.0 m × 2.25 m | Val av visningsavstånd för körningar |
| Gudshus | 8m - 20m | 200–500 lux | P2.0 - P2.5 | - | Text och video; SMD-funktionell; modul-på-vägg gemensam |
| Takinstallation | Beroende på takhöjd | Kontrollerad | P1.5 - P2.0 | - | Åtkomst till underhåll är den primära begränsningen |
| Uthyrning av evenemang/resor | 4m - 12m | Variabel | P2.0 - P3.9 | - | Vikt och prioritet för installationshastighet |
Där vissa tittare är 2 meter bort och andra 6 meter bort i samma rum: designa för den närmaste tittaren – de kommer att se pixelstrukturen först. En P1.5-vägg som fungerar för en tittare på första raden på 2.5 meter fungerar alltid för en tittare på bakre raden på 6 meter. Det omvända gäller inte.
Fyra projekt, fyra beslut
Varje projekt illustrerar en annan beslutslogik – ibland motiverar den en premiumspecifikation, ibland bekräftar den varför en grövre tonhöjd var rätt beslut.


Ett professionellt videoproduktionsföretag. Total yta 33 m², COB Pro P0.9, direkt hörnkonfiguration. De visste exakt vad de specificerade.
- Synavstånd under 1 m vid närmaste position
- P0.9 var det minsta tekniskt lämpliga alternativet
- COB krävs för mekanisk spänningsmotståndskraft i hörn
- Resultat: immersivt innehåll, ingen synlig pixelstruktur
Kommersiella reklamskyltar i offentliga miljöer, från 4×3 m till 6×2 m. Allmänheten kan närma sig och röra vid ytan.
- Nästan 2K-upplösning för kommersiellt HD-innehåll
- Risk för offentlig beröring → COB enda gångbara alternativet
- P1.5 skulle ha varit synbart mjukare på nära håll
- Resultat: Hållbar, nästan 2K-upplösning, multibildförhållande
Storformats takinstallation, uppslukande 4K-upplevelse, tittare blickar uppåt på nära håll.
- 65 m² P1.5 överträffar 4K-upplösning
- P1.2 skulle ha ökat kostnaden utan visuell fördel
- Korrekt budgetpunkt bibehållen 4K-krav
- Resultat: 4K till rätt pris — inte en kompromiss
Två skärmar som flankerar scenen, totalt 48 m². Standard SMD, direkt modul-på-vägg-installation utan skåp.
- 12 m synavstånd (långt över P2.5-tröskeln)
- SMD-ljus för kyrkmiljöer på 200–400 lux
- COB skulle ha varit en oberättigad kostnad vid 12 miljoner
- Resultat: Tydlig text och video till 30 % lägre skåpskostnad
Skicka oss rummets mått, synavstånd och tillämpning. Vi bekräftar offerten och ger en offert inom en arbetsdag.